Club Championships

Each year the we select a series of races to form the Club Championships.

As well as creating extra interest and a possible goal for the year for members, races included in the Club Championships tend to have a higher number of club members participating and it can be fun to meet fellow club-mates when racing. Members earn points by competing in the races and the male and female members with the most points overall are crowed the annual club champions.

 

The rules of the points scheme:
  • You get 100 points for finishing. Your best 4 performances count. You get more points depending on your position in your age group.
  • Points = (number of people in your age group that you beat +1) x 100 / (number of finishers in that age group).
  • For a Scottish Championship race your position points get multiplied by 1.5.
  • You can also get points for completing a longer distance event anywhere in the world. This could be an ironman, half ironman or similar race that doesn’t have that branding. Contact kit@edinburghtri.org with the race details, your age group position and the number of finishers in your age group.
  • Competing for team GB also entitles you to championship points. Contact kit@edinburghtri.org with the race details, your age group position and the number of finishers in your age group.

 

2018 Club Championship Races
  • Stirling Duathlon (SC) – Sunday 25th March
  • St Andrews Uni Sprint – Sunday 22nd April
  • Peterhead Aquabike Sprint – Sunday 20th May
  • Lochore Sprint – Sunday 10th June
  • Monikie Country Park Sprint (SC) – Sunday 8th July
  • Loch Lomond Aquathlon (SC) – Saturday 28th July
  • Kenmore (Aberfeldy) Middle Distance (SC) – Sunday 19th August
  • Knockburn Loch Standard (SC) – Sunday 9th September
  • Oban/Kerrera (Craggy Island) Cross (SC) – Sat 6th & Sun 7th October

SC = Scottish Championship race

 

2018 Club Championship Current Standings
Female
Triathlete Points Total (Best four) Stirling Duathlon SC
25th March
Uni St Andrews Sprint
22nd April
Lochore Sprint
10th June
Monikie Sprint SC
8th July
Loch Lomond Aquathlon SC
28th July
Kenmore (Aberfeldy) Middle Dist SC 19th August Knockburn Loch Standard SC
9th September
Craggy Island Cross SC
6th&7th October
Alternative Big Race
Elizabeth RICHARDSON 700 250 0 200 0 0 250 0 0 0
Keira GORE 686 215 0 0 232 239 0 0 0 0
Julia TROTTER 593 0 0 180 0 0 230 0 0 183
Abigail HEWIT 412 0 0 0 200 0 212 0 0 0
Julia LOECHERBACH 380 0 0 175 0 0 205 0 0 0
Shona CUNNINGHAM 291 0 164 0 127 0 0 0 0 0
Alice LOUDON 218 0 0 0 218 0 0 0 0 0
Catriona QUIRIE 200 0 0 0 0 200 0 0 0 0
Christine HAY 196 0 0 0 0 0 196 0 0 0
Mhairi STRUTHERS 177 0 0 0 0 0 177 0 0 0
Emma HENDERSON 173 0 173 0 0 0 0 0 0 0
Male
Triathlete Points Total (Best four) Stirling Duathlon SC
25th March
Uni St Andrews Sprint
22nd April
Lochore Sprint
10th June
Monikie Sprint SC
8th July
Loch Lomond Aquathlon SC
28th July
Kenmore (Aberfeldy) Middle Dist SC 19th August Knockburn Loch Standard SC
9th September
Craggy Island Cross SC
6th&7th October
Alternative Big Race
Adam SZYMOSZOWSKYJ 736 177 185 181 194 0 0 0 0 0
Jean-Paul VITRY 654 0 165 165 168 0 0 0 0 155
Paul CHOWDHRY 626 201 0 0 0 0 233 0 0 192
Phillip LOCKWOOD-HOLMES 576 206 0 182 0 187 0 0 0 0
Phil PARR-BURMAN 570 0 194 0 192 183 0 0 0 0
Adam LEWIS 382 0 0 177 205 0 0 0 0 0
Arnott KIDD 375 0 0 125 250 0 0 0 0 0
Keith FAIRBAIRN 306 0 0 146 160 0 0 0 0 0
John LIVINGSTONE 304 0 158 146 0 0 0 0 0 0
Kenny Gray 266 0 0 158 0 0 108 0 0 0
Scott WALKINGSHAW 266 118 0 0 0 0 0 0 0 148
Sandy LEGGETT 240 240 0 0 0 0 0 0 0 0
Derek IRELAND 189 0 0 189 0 0 0 0 0 0
Justin HUTTON-PENMAN 187 0 0 0 0 0 186 0 0 0
Simon NICHOLLS 177 0 0 0 0 0 176 0 0 0
Pierpaolo SIDOTI 176 0 0 176 0 0 0 0 0 0
Leszek STELMACHOWSKI 162 0 0 162 0 0 0 0 0 0
Graeme RAE 152 0 0 0 152 0 0 0 0 0
Cedric GERBIER 148 0 0 148 0 0 0 0 0 0
Jules BLANC 145 0 0 0 145 0 0 0 0 0
Donald INCH 126 0 0 0 126 0 0 0 0 0
John ROBERTSON 117 0 0 0 0 117 0 0 0 0
Historical Winners
Year
Female
Male
2017 Elizabeth Richardson Sandy Legget
2016 Eilidh Yates Matt Goode
2015 Eilidh Yates Joe Tomaney
2014 Kiera Murray Ian Gillon
2013 Nicola Dudley Phil Parr-Burman
2012 Elizabeth Richardson Gavin Calder
2011 Keira Murray Phil Parr-Burman
2010 Vicky Stewart James Gibson
2009 Alison Rowatt Callum Hendry
2008 Alison Rowatt Callum Hendry
2007 Kirsten Sinclair
2006 Francesca Owoska
2005 Katie Sweet Tom Chambers
2004 J Beetham Kevin Kealy
2003 Jen Lang Scott Balfour
2002  Francesca Osowska Ian McLaughlin